O závodu

K historii kanoistického klubu na Zbraslavi se neodmyslitelně váže i tradiční závod Zbraslavská 500. Jeho historie je velmi dlouhá a bývaly to opravdu velké závody. V moderní historii klubu byly závody přerušeny povodněmi v roce 2002 a následnou stavbou protipovodňové zdi, která nám znemožnila závody pořádat. Zbraslavský klub se v těchto letech angažoval na obnovení jiné tradice. Spolupracovali jsme na pořádání závodu Budějovice – Praha, který skočil v 50. letech s výstavbou Vltavské kaskády a byl obnoven před 3 lety. Náš klub zde figuroval jako hlavní pořadatel.

Letos jsme se rozhodli obnovit tradiční Zbraslavskou pětistovku a zároveň závody zpestřit.

Součástí bude závod v kanoistickém maratonu. Jedná se o nominační závod na Mistrovství Evropy, které se bude konat v Portugalsku. O právo reprezentovat Českou republiku se zde utkají v seniorských kategoriích ženy a muži na singl a debl kajacích.

Závodí se na okruhu, který měří 4,2 km a muži ho absolvují 7 krát, ženy 6 krát. V každém kole je tzv. přeběh. Závodník musí z lodě vysednout, vzít loď a běžet s ní po vyhrazeném úseku. Přeběhy bývají tradičně zajímavé pro diváky, protože zde dochází k rozhodujícím okamžikům během závodu. Dramatičnost přeběhů můžete shlédnout na videu z loňského Mistrovství světa v Římě.

Maratónský blok proběhne mezi 11.00 – 14.00 hodinou.

Před ním a po něm budou probíhat další závody. Nejmladší budou závodit na 2 km, starší závodníky čeká jedno kolo, tedy úsek v délce 4,2 km.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na trať na 500 m, na které budou závodit veteráni.

Závodit se bude v těchto kategoriích.

Dalším zajímavým závodem, který se během dne odehraje, budou závody na mořských kajacích na jedno kolo tedy 4,2km a to ve spolupráci s místní půjčovnou (www.czpz.cz). Zúčastnit se bude moci každý, kdo přijde a bude mít chuť si jízdu na kajku vyzkoušet. Mořské kajaky jsou velice stabilní, vhodné i pro naprosté začátečníky. Závodníci budou startovat jednotlivě a bude se jim měřit čas, který zaznamenáme na tabuli. Nejlepší závodník bude odměněn společností www.czpz.cz.