Švédsko – kanoistický maraton – zpověď závodníka II.

Dásland kanot maraton je ve švédsku velmi oblíbeny závod. Rocně na něm startuje do tisíce posádek. Startovní pole zahrnuje od rychlostních kajaků po seakajaky, dračí loď, turistické C2, atd. Svojí délkou 55 km je řazen mezi ti nejdelší maratony v Evropě. Startuje se na jezeru Laxjon. Poté následují další tři jezera. Mezi každým jezerem je přeběh do délky 400 metrů. Na druhém a třetím je i sprinterská prémie pro prvního závodníka. Naše výprava se skládala z Pepy Lišky, Tomaše Ježka, Mariana Lachkoviče (náhradník za Pavla Topinku) a nesmím zapomenout na sebe. Pepa tam jel jako řidič a občerstvovač na přeběhy. Ostatní závodili.  Detaily uvnitř článku – doporučujeme 🙂

Čtvrtek 8.8.

22:00 odjezd z loděnice USK

pátek

06:00 nalodění do trajektu v Rostocku, Pepa zjistil, ze si nevzal spacák 🙂

08:00 příjezd do Dánska do Gedseru

10:15 příjezd do Helsingoru a zjištění že most do Švédska je o 100km dál na jih. Naštěstí tam byl trajekt do Švédska. Ani ne za půl hodiny jsme byli na druhy straně průlivu.

15:00 jsme dorazili do cílevého města Bengtsfors, registrace proběhla v pořádku. Cíl byl vytyčen podel nábřeží ve městě cca 100m.

16:00 odjezd na prohlídku všech předběhu, až na první přeběh byly všechny na pohodu :). První přeběh byl cca po 6 km po startu. Dlouhý okolo 500m a na konci s prudkým kopcem.

17:45 příjezd do startu, kde jsme se ubytovali na louce, při stavění stanu došlo k menší komplikaci v podobě tyčí které zůstali na ZBR. Problém vyřešen pádlem Jantex. Příprava lodi a pak následné rozjetí na jezeře které mělo průzračně čistou vodu. Při závodě se prý z něho může pít bez problémů.

21:00 večerka, náš hodně vzdušný stan zatím držel.

Sobota 9.8.

06:30 budíček, noc byla klidná, dobře jsem vyspal.

07:00 louka se začíná plnit závodníkama všech kategorii, pár z nich je zachmuřených. Ale na většině hraje usměv anebo předstartovní shon.

07:40 nasedám na vodu, kontroluji jestli všechno mám, jídlo, píti…

08:00  START – tolik lidi jsem ještě na vodě neviděl,po startu zatím pohoda nikdo to nikam nežene, na čele se utvořila 12 člená skupinka se mnou a Tomášem.

08:30 první přeběh ten hodně bolel

09:45 druhý přeběh po 20 km, zkusil jsem napálit posledních 500m, bylo to moc brzo. Příště musím počkat na poslení metry před vysednutím.

11:00 poslední přeběh na 34,5 km, tam jsem ztratil kontakt s prvními 5 závodníky. Ve druhý skupině jsem byl. Přestala mi fungovat pumpa.

11:20 začínaj postupně odpodávat ze skupiny soupeři, nakonec tam zůstaneme s Marianenm sami. Loď se začíná plnit vodou.

12:00 Marian mi ujel, je protivítr, vlny jdou ze všech stran, už to začína hodně bolet.

12:30 dojezt do cíle posledních 4 km byly snad nekonečný. Naštěstí v cíli bylo plno lidí kteří fandili, to hodně člověku zvedlo náladu. Dojel jsem na celkovém 6.místě s časem 4:29h. S výsledkem jsem spokojen přístí rok by to chtělo na bednu. Za 6. místo jsem dostal pozvánku na příští rok. Na 5. dojel Marián. Ve finiši prohrál Tomáš s René Olsenem (DEN). Takže si dojel pro druhé místo.

15:00 po tom co jsme se vzpamatovali ze závodu a najedli se. Dostali volební naběračky od švědských Demokratů. Kteří tam měli asi volební mítink. Volit je nebudu :). Bylo zaveleno k odjezdu.

Neděle 10.8.

07:00 loděnice USK, cesta proběhla bez problémů. Trajekt do německa jsme stihli na poslední chvíli. Odjezd domů a zasloužený odpočinek.

David Kotrč

Příspěvek byl publikován v rubrice Klubové akce, Závody, Zprávy z klubu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.