Hargašův memorial 2015

Patří mezi nejstarší říční maratony v Evropě s tradicí sahající až do 50. let minulého století. Náš zasloužený reprezentant Viktor Podloucký ho v roce 1976 vyhrál! Takže když mi tento rok přišla pozvánka, volba byla jasná. Letošní ročník byl jubilejní – 70. a organizátoři sehnali opravdu štědré prizemoney v celkové hodnotě 15 000 € pro každou kategorii až do 8. místa takže cíl byl jasný.
To samozřejmě přilákalo spoustu kvalitních závodníku z Maďarska a ostatních zemí. Tenhle rok se jel na 4 etapy v rozmezí 4 dnů.

Naše výprava se poskládala z kanoisty J. Březiny v kategorii C1, P. Mojžíška a T. Ježka v kategorii K2. Závod začínal ve středu 23.října v Bratislavě na slepém rameni Dunaje. Na startu se sešlo početné startovní pole. Bohužel pro mě první etapa nedopadla nejlépe. Po startu jsem byl vepředu. Po najetí do silného proudu Dunaje jsem se brzy začal propadat. Vůbec jsem neměl stabilitu, necítil jsem záběr, chyběla dynamika záběru. Po 10km, kde obvykle chytám druhý dech a rozjíždím tempa jsem na tom byl stále bledě.

Poté co se závod přesunul na vodní dílo Gabčíkovo vál silný vítr do zad. Na vlny ze všech stran jsem rezignoval úplně. Doploužil jsem se do cíle na 13. místě za vítězným mistrem evropy Ramalhem. Délka etapy byla 27km.
Druhý den už byl o 100% lepší. Hned po startu jsem byl v první skupině a nakonec dojel na 7. místě v kategorii. Délka etapy 18km.
Třetí den byla poslední šance pořádně poskočit v průběžném pořadí. Startovalo se po proudu a cca po 13 km se točilo a jelo se zpátky do cíle. Po startu jsem se držel za první skupinou a čekal, kdo odpadne. Po otočce se tak opravdu stalo. Tak jsem do toho šlápnul, že je dojedeme společně s německým závodníkem. Bohužel mi na 19 km mi úplně došlo. Ztratil jsem kontakt a zbytek cca 6km jsem musel odjet za své. Délka etapy 25 km.
Poslední den v sobotu byla časovka, kdy se naše předešlé časy etap sečetly a podle toho nás vysílali na trať. Start byl le mans to znamená start na břehu a běh k lodi. Moje celkové 11. místo a velké rozestupy mezi námi mi nedávaly moc nadějí. Naštěstí 2 závodníci přede mnou vzdali, takže jsem se posunul na 9. místo, na kterém jsem i závod dokončil. Délka etapy 14km.
Závody až na první den se mi líbily. Organizátoři se o nás dobře starali. Počasí nám první dva dny přálo. Pak sice bylo zataženo a zima, ale nijak hrozná. Po první etapě se závod přesunul na přítok Dunaje. A poslední etapa se jela na uměle zbudované říčce u Gabčíkova. Příští rok, doufám, dopadnu mnohem lépe.

David Kotrč

Příspěvek byl publikován v rubrice Závody, Zprávy z klubu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.